Baráth Gábor gyerekkora óta fényképez mindennel, ami a keze ügyébe kerül, a digitálistól a saját készítésű lyukkamerán keresztül a nagyformátumú kamerákig.
Jelenleg a digitális fényképezés mellett többféle archaikus fényképészeti technikát használ, egyebek mellett az egyik legrégebbit, a nedves kollódiumos eljárást, amelyet néhány éve – többek között a Fotófalun – oktat is, gyakorló fotósoknak.
Az ezerkilencszázkilencvenes évek közepe óta foglalkozik digitális képfeldolgozással, és az évtized vége felé kezdett digitális fotózással foglalkozni.
A kifejezetten fotósok igényei szerint tervezett, az Adobe Photoshop Lightroom használatáról megjelent könyve, az Adobe Photoshop Lightroom – Digitális képkidolgozás fotósoknak kapható a könyvesboltokban, a GIMP fotóretusáló szabad szoftverről írt könyve, a GIMP könyv pedig, pedig az fsf.hu alapítványnak köszönhetően, ingyenesen letölthető.
Fordított és szerkesztett több digitális fotózással kapcsolatos könyvet, többek között Scott Kelby: Vakuskönyv fotósoknak, Photoshop digitális fotósoknak – új verzió és A digitális fotós könyv 5. – Képreceptek c. könyvét, továbbá jelentek meg a Lightroommal kapcsolatos cikkei a Digitális fotómagazinban is.
Fényképei országszerte több kiállításon – így például a FUGA galériában, Budapesten, a Szerbtemplom Galériában, Balassagyarmaton és az Alföldi fotószalonon, Szentesen – is láthatók voltak. 2022-ben megnyerte az Esztergomi Fotográfiai Biennále fődíját.
A Centrum TV-ben Martin-Kovács Miklós készített a szerzővel egy hosszabb interjút.